Napjainkban a 3D technológia fejlődése egyre magasabb követelményeket támaszt a még tökéletesebb és pontosabb gyártmányok iránt. A Dent-Art-Technik által kidolgozott gyártási folyamat alapja a XXI. századi technológiára épülő print & mill eljárás. A gyártás során virtuálisan terveznek, additív módon nyomtatnak, geometrikus ellenőrzést és azonosítást végeznek, precíziós frézelt utómunkálatok után pedig az előgyártmányt vég ellenőrzik.
Az eddig alkalmazott öntési eljárással szemben a fém nyomtatásos technológia során az elkészült gyártmány anyagszerkezete homogénebb, a gyártás termelékenyebb, valamint a végeredmény kiszámíthatóbb. Az alkalmazott technológiának köszönhetően az egységnyi termékre jutó alapanyag felhasználási igény minimalizálódik, a segédanyag felhasználás pedig jelentősen csökken.
A 3D nyomtatással készült tárgyak készítéséhez digitális modelleket használunk fel, ezeket a digitális modelleket STL kiterjesztésben használjuk. A laborukban található nyomtatók az LMF (Laser Metal Fusion) technológiát használják. Az LMF technológiát komplex fém alkatrészek fémporból történő előállítására alkalmazzák. Az LMF eljárással összetett belső szerkezetek is létrehozhatók. A lézer a fémport megolvasztva rétegről rétegre alakítja ki a kívánt kontúrt. A szilárdtest lézerek ideális útvonalát intelligens szoftver határozza meg. A nyomtató 200 W teljesítményű lézerforrással van kialakítva. Az LMF technológiával készült termékek csak előgyártmányok, véglegesítésükhöz utómunkálatra van szükség, mely utómunkálat lehet kézi vagy gépi.
A Dent-Art-Technik Kft. fémnyomtatójának különlegessége, hogy a széles körben elterjedt CoCr nyomtatáson felül képes titán nyomtatásra is, melyet szinte napi szinten használ a labor, sőt ezen felül arany, ezüst, acél, bronz, alumínium alapanyag felhasználására is alkalmas.
Fémek nyomtatása mellett a műanyagok, azaz a polimerek 3D nyomtatása is megtalálható a laborunkban. A polimerek nyomtatása SLA technológiával történik. Ez lehetővé teszi a különböző segédeszközök nyomtatását. Ilyenek például: a fúrósablon, az egyéni kanál, a harapáskorrekciós eszközök, a fogszabályzó sínekhez szükséges műanyag modellek, tanulmányi és szekciós modellek, valamint lehetőség van úgynevezett „moke up” próba modellek nyomtatására is.
A 3D nyomtatás előnyei:
- Gyorsabb, hatékonyabb gyártás
- Homogén anyagszerkezet
- Kiszámítható végeredmény
- Tökéletesen illeszkedő fogmű
- Anyagtakarékosság
- Munkaerő optimalizáslás
- A virtuális tervezésnek köszönhetően egyszerű és gyors munkavégzés
- A különböző műanyag modelleknek köszönhetően gyors és könnyű korrekció
- Könnyebb, digitális kommunikáció
- Csökkennek a garanciális munkák
- Tartósabb fogművek (megnövekedett használati idő)